AİLE İÇİ İLETİŞİM SORUNLARI VE EŞLER ARASI SEVGİNİN KAYBOLMA SEBEPLERİ

AİLE İÇİ İLETİŞİM SORUNLARI VE EŞLER ARASI SEVGİNİN KAYBOLMA SEBEPLERİ Leave a comment

AİLE İÇİ İLETİŞİM SORUNLARI VE EŞLER ARASI SEVGİNİN KAYBOLMA SEBEPLERİ

SEÇİLİN HİKAYESİ

SEVGİDEN YOKSUN ÇOCUKLARIN

 

•      BÜYÜMESİ,

 

•      YÜRÜMESİ,

 

•      KONUŞMASI gecikir.

 

•      ZEKA DÜZEYİNDE GERİLEME olur.

                           Çocuğun kişilik ve başarı ortamı  /  Yusuf GÜNDÜZ

 

 

“BİR GÜL FİDANI NASIL SUYA, HAVAYA , IŞIĞA VE TOPRAĞA MUHTAÇ İSE; ÇOCUK TA SEVGİNİN ŞEVKATİN , KARŞILIKLI SAYGININ OLDUGU MUTLU BİR AİLE TOPRAĞINA MUHTAÇTIR.”

SEVGİNİN TEDAVİ EDİCİ BİR ÖZELLİĞİ VARDIR. – HEM SEVGİ GÖSTEREN İÇİN HEM SEVİLEN İÇİN.
                                                                       Dr. Karl MENNINGER

 

 

·        AİLELERİN ÇOCUKLARIYLA YETERİNCE İLGİLENMEMELERİ, AİLE İÇİNDE YAŞANAN HUZURSUZLUKLAR ÇOCUĞUN ZEKASINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEREK, GEÇİCİ BİR SÜRE DE OLSA ZEKAYA İŞLERLİĞİNİ KAYBETTİREBİLİR.

                                                                      Doç. Dr. İhsan KASATURA

 

 

AİLE İÇİ İLETİŞİM SORUNLARI VE EŞLER ARASI SEVGİNİN KAYBOLMA SEBEPLERİ

 

EŞLER ARASI SEVGİNİN KAYBOLMA SEBEBLERİ

 

  • ARADA OLANLAR VAR

 

BİR ÇOCUK İÇİN ZAMAN SEVGİ DEMEKTİR.

Genç bir adam ceza evini boylamak üzereymiş. Yargıç onu çocukluğundan beri tanıyormuş ve ünlü bir yazar olan babasıyla da tanışıyormuş. Sulh yargıcı,

-“Babanı hatırlıyor musun?” diye sormuş.

Bu soruya

-“Onu oldukça iyi hatırlıyorum” şeklinde cevap vermiş.

Suçlunun vicdanını yoklamaya çalışan yargıç şöyle demiş:

-“Mahkum edilmek üzereyken ve şu anda mükemmel bir insan olan babanı düşünürken, onun hakkında net olarak ne hatırladığını anlatır mısın?“

Bir sessizlik olmuş. Daha sonra yargıç beklenmeyen bir cevap almış;

-“Öğüt almak için yanına gittiğimde, yazdığı kitaptan başını kaldırarak bana baktığını ve “Çek git başımdan; çok meşgulüm !” dediğini hatırlıyorum. Ona arkadaşlık etmek için yaklaştığımda bana dönerek “Çek git başımda oğul; bu kitabı bitirmeliyim !” derdi. Sayın yargıcım siz onu büyük bir yazar olarak hatırlarsınız fakat ben onu kaybedilmiş bir arkadaş olarak hatırlıyorum”

Yargıç kendi kendine söylenmiş;

-“Yazık ! Kitabı bitirdi ama oğlunu kaybetti ! ”

 

         Siz ister çocuğunuza çok zaman ayırmak arzusunda olun, ister olmayın, çocuk her şeyin farkındadır. Ne onu oyuncağa boğmak, ne bol öpücükle karşılamak, ne eğitim konusunda ona üstün olanaklar hazırlamak, ne de sosyal açıdan her türlü avantajı sağlamak onunla birlikte sevgi ile bütünleşerek geçirilen zamanın yerini doldurabilir. Çocuk onunla geçireceğiniz zamana bakarak, onu sevip sevmediğinizi bilecektir. Bu nedenle anne-babalar, çocuklarına olan sevgilerini onlara zamanlarını vermekle göstermelidirler.

 

20 DOLAR

Adam yorgun argın eve döndüğünde 5 yaşındaki oğlunu kapının önünde beklerken bulmuş. Çocuk babasına: “Baba 1 saatte ne kadar para kazanıyorsun?” diye sormuş.. Zaten Yorgun gelen adam: “Bu senin isin değil!..” diye yanıtlamış. Bunun üzerine çocuk: “Babacığım, lütfen bilmek istiyorum.” diye yanıt vermiş. Adam “İllaki bilmek istiyorsan 20 dolar.” diye yanıt vermiş. Bunun üzerine çocuk: “Peki bana 10 dolar borç verir misin?” diye sormuş. Adam iyice sinirlenip: “Benim senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok, hadi derhal odana git ve kapını kapat!.” demiş. Çocuk sessizce odasına çıkıp kapısını kapatmış. Adam sinirli sinirli bu çocuk nasıl böyle şeylere cesaret eder diye düşünmüş. Aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleşmiş ve çocuğa parayı neden istediğini bile sormadığını düşünmüş. Belki de gerçekten lazımdı. Yukarı çocuğun odasına çıkmış ve kapıyı açmış.. Yatağında olan çocuğa: “Uyuyor musun?” diye sormuş. Çocuk “Hayır” diye yanıtlamış. “Al bakalım istediğin 10 doları. Sana az önce sert davrandığım için üzgünüm ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim.” demiş.. Çocuk sevinçle haykırmış; “teşekkürler babacığım.” Yastığının altından diğer buruşuk paraları çıkarmış. Adamın suratına bakmış ve yavaşça paraları saymış. Bunu gören adam iyice sinirlenerek: “Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun? Benim senin saçma çocuk oyunlarına ayıracak vaktim yok.” demiş.. Çocuk: “Ama yeterince yoktu.” demiş ve paraları babasına uzatarak: “İşte 20 dolar. 1 saatini alabilir miyim?” demiş..

 

 

  • VERİLEN MESAJLAR
  • ERKEK VE KADININ YAPISAL VE YETİŞME ORTAMI FARKLILIKLARI
  • YAPILAN EMEK VE ÇABALARI GÖRMEME
  • BAŞKASI NEDER ?
  • AİLE İÇİ İLETİŞİMDE TEBESSÜMÜN GÜCÜNÜ KULLANMAMA
  • EKONOMİK SEBEBLER
  • AİLEDE SORUMLULUKLARIN PAYLAŞIMI
  • V. FAKTÖRÜ
  • ÖZEL İLGİ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »