Meditasyon Nedir Ve Nasıl Yapılır? Leave a comment

Meditasyon Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Yaşam hepimiz için bazı zorluklarla doludur. Bunlarla baş etmek ve zorlukları aşmak da meditasyona göre sevgi yolundan geçmekte yatar. Bu sevgi yoluna girebilmenin ve ulaşabilmenin yolu da ruhun özüne erişmekten geçmektedir. Ruhun özüne de ancak meditasyonla ulaşılabilir. Meditasyonun kelime anlamı aslında derin düşüncedir. Derin düşüncenin altında da kişinin iç huzura ulaşması onu yakalaması ve dış etkenlerden arınması yatar. Sükûnet meditasyonda çok önemlidir. Kendini dinleme ve içine dönme asıl olandır. Meditasyon sırasında zihin beden ve ruh bir bütün halinde hareket eder. Böylece insan bu üçü için de kendini rahatlamış ve son derece huzurlu hisseder.

Meditasyonun hedefinde kişinin bütün potansiyellerini etkin ve en üst düzeyde kullanabilmesinin sağlanması vardır. Bedeni ve zihni sakinleştirmek meditasyonda son derece önemlidir. Meditasyon devamlı ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde kesinlikle sonuç verdiği görülecektir. Meditasyon kişiyi günlük stresten kötü düşüncelerden sıkıntılardan kurtarır. Kişiyi arındırır ve her konuda güçlendirir. Kişiler meditasyonu devamlı ve düzenli yaptıkları zaman kendi benliklerini de daha iyi bir şekilde tanır hale geleceklerdir. Böylece kişi kendi yüksek değerlerini potansiyellerini öğrenir ve bunları etkin bir şekilde kullanabilir hale gelir.

Kişilerin meditasyonu düzenli hale getirdiklerinde kazanacakları arasındakileri şöyle de özetleyebiliriz. Kişi meditasyonla beraber özsaygıyı özgüveni ve mutluluğu yakalayacaktır. Zihni ve ruhu berraklaşmış dinlenmiş olur. Hafıza ve konsantrasyon gelişir ve düzene girer. Kişi düşüncelerini kontrol edebilir hale gelir. Karar almada daha aktif ve doğrucu olurlar. Hayatlarının bu her alanında geçekleşebilecek olan durumlar kişiyi yaşamında mutlak mutluluğa ve huzura götürecek şeylerdir.

Meditasyonun bir diğer önemli konusu da affetmedir. Affetme meditasyonu kişilerin birilerini affetmeyerek kendilerine bütün negatif düşünceleri çektiklerini ve olumsuz bir yolda olduklarını rahat ve huzurlu olamadıklarını gösterir. Herkesi ve her şeyi affetmeyi esas alır. Kişi başkalarının yanı sıra kendisini de affetmelidir. Bu meditasyonun esaslarındandır. Tüm bunlardan sonra kişi affederek iç huzura kavuşur ve daha rahat yaşamaya başlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »