NLP Swish Tekniği Leave a comment

NLP Swish Tekniği

Bu alıştırmanın her adımını titizlikle, rahatça, kolayca ve kendi temponuzda tamamlamak için gereken bütün zamanı kullanın.

  1. İpucu Görüntüsünü Tanımlayın :Hayatınızın, kendinize karşı çok acımasız olduğunuz, özgüven eksikliğinizin olduğu belirli zamanını hatırlayın. Hayatınızda, gerçekten arzuladığınız o kişisel başarıya giden adımları atmak için gereken özgüvenin eksik olduğu, belki yakınlardaki belki de çok uzun zaman önceki bir anı hatırlayın: Olabileceğinizin en iyisini olamadığınızı hissettiğiniz bir zamanı.

Ya da geleceğinizde olmasını beklediğiniz bir şeyi düşünün: Düşündüğünüzde sizi rahatsız ya da çaresiz hissettiren bir şeyi.

Aslına bakarsanız, kendinizin o deneyimin içinde olmasına, gördüğünüzü görmenize, duyduğunuzu duymanıza izin verin. Bırakın, hayatınızın o dönemiyle özdeşleştirdiğiniz rahatsızlık verici duygular daha da yoğunlaşsınlar. Bu duygular içinizde yoğunlaştıkça, vücudunuzda, bu duyguları en güçlü hissettiğiniz parçanızın hangisi olduğunun farkına varın.

Şimdi, bu duyguların farkında olmaya devam ederek, bu duyguyla özdeşleşmiş olan neyigördüğünüzün farkına varın. Bu görüntü size tam olarak anlamlı gelebilir de gelmeyebilir de. Her iki koşulda da sadece içsel olarak ne gördüğünüzü fark edin. – size bir şeyin söylenmesi ya da sizin söylediğiniz bir şey de bu rahatsız edici duygulara katkıda bulunuyor olabilir.

Şimdi, o rahatsız edici görüntüyü ve o sesleri geçici olarak bir kenara koyun.

  1. Dikkatin Dağılması :Deneyiminizi bir kenara koymanıza yardımcı olması için telefon numaranızı yüksek sesle söyleyin. Şimdi, sırf eğlence olsun ve dikkatinizi bir an için dağıtsın diye, telefon numaranızı bu kez tersten söyleyin.

 

  1. Başarılı Öz-İmgenizi Yaratın : Şimdi, gözünüzün önünde, özgüveninizi etkileyen meseleyi çoktan çözmüş olduğunuzda nasıl gözükeceğinizin bir görüntüsünü oluşturmak için, bir iki dakikanızı ayırın :

 

Bu, bir ‘gelecekteki siz’;

Sizin birkaç adım ilerinizdeki bir ‘siz’;

Size sorun olan meseleleri nasıl çözümleyeceğini çoktan öğrenmiş olan bir ‘siz.’

Gelecekteki bu ‘siz,’ meseleyi size henüz açık olmayan yöntemlerle çözümlemiş. Ve bu ‘siz’ başarılı olacağını biliyor çünkü kendisi zaten başarılı olmuş.

Bu, sizin başınızdan geçen her şeyi ve biraz daha fazlasını yaşamış bir ‘siz. Sizin için sevgi ve şefkat besliyor ve başarılı olacağınızı biliyor.
Bu ‘muhteşem siz’i hemen önünüzde, yolunuzu tıkayan bütün meselelerle başa çıkacak kaynağı olan kendinizin Büyük, Parlak ve Renkli bir görüntüsü olarak görün:

Birçok ilave seçeneği, rahatsız olduğunuz her neyse onunla başa çıkabilmek için birçok farklı yolu olan bir ‘siz.’

‘Muhteşem siz’in mükemmel olmadığından ve iyi bir mizah anlayışı olduğundan emin olun.

Ve en önemlisi, kuvvetle ona doğru çekildiğinizi hissedin. Sadece ona bakmakla, güçlü bir o kişi olma arzunuz oluşuyor. Eğer ‘muhteşem siz’ görüntüsüne daha fazla benzemek için güçlü bir çekim hissetmiyorsanız, o görüntüyü daha gerçekçi, daha inandırıcı, daha olmak istediğiniz bir kişi yapmak için zaman ayırın. Bunu görüntünün alt biçemlerini zenginleştirerek yapabilirsiniz. Örneğin, görüntüyü daha büyük, daha parlak, daha renkli ve hareketli yapabilirsiniz.

Karşı konulmaz bir ‘muhteşem siz’ oluşturmanın bir başka yolu da şu soruyu sormaktır: Eğer ‘muhteşem siz’ görüntünüz karşı konulamaz çekicilikte olsaydı neye benzerdi? Bu ‘eğer’ sorusu daha çekici bir ‘muhteşem siz’ görüntüsü yaratmak için beyninize anında izin verecektir.

Artık o gelecekteki siz’e karşı güçlü bir çekim hissettiğinize göre, ‘muhteşem siz’in, içten ve sahiden de dürüst bir ses tonuyla ‘kendim hakkında iyi hissediyorum’ dediğini duyun. ‘kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ kelimeleri size doğru gelsin ve başınızın tepesinde daireler çizsinler, bütün başınızın çevresini gezsinler. Kafanızda dönen kelimeleri dinleyin…sanki başınız büyük, altın bir çanın içindeymiş gibi hafif yankılar yapıyorlar. Ve ‘kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ kelimelerini duyduğunuzda, bırakın iyi duygular sizi baştan aşağı ve içten dışa yıkasın.

  1. Başarılı Öz-İmgenizi Genişletme Alıştırmaları Yapın : Şimdi, ‘muhteşem siz’in görüntüsünü alın ve önünüzdeki boşlukta süzülen, parıldayan küçük noktanın içine yerleştirin. O parıldayan küçük noktanın çabucak canlanmasına ve gittikçe büyümesine izin verin-tekrar gerçek yaşam boyutlarında olana ve siz ‘muhteşem siz’i görebilene kadar…hemen önünüzde…büyük, parlak ve renkli. Ve ‘muhteşem siz’in dürüstçe ve içtenlikle ‘kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ deyişini duyun…ve bu kelimeler, sanki başınız büyük, altın bir çanın içindeymiş gibi başınızın çevresinde daireler çiziyor ve iyi duyguların sizi yıkadığını hissediyorsunuz.

Şimdi, sanki bir sinema salonundaymışsınız gibi, zihninizde boş bir ekran görün. Bu işlemi otomatik hale gelene kadar birkaç defa tekrarlayın.

  1. Başarılı Öz-İmgenizi İpucu Görüntünüzün İçine Yerleştirin :Şimdi, o küçük, parlak noktayı, 1. Adımda keşfettiğiniz ipucu görüntüsünün ortasına yerleştirin.
  2. Görüntüleri Birbirlerin Yerlerine Koyun : Şimdi, rahatsızlık verici görüntü solarken, küçülürken ve parçalanırken, ‘muhteşem siz’i içeren parıltılı nokta büyüsün ve parlaklaşsın, büyüsün ve parlaklaşsın ta ki…swish…’harika siz’ görüntüsü rahatsızlık verici görüntünün yerini kaplayana ve zihin gözünüzü doldurana ve böylece tek görebildiğiniz ‘muhteşem siz’ olana kadar. Kendinizin o görüntüsünü tam karşınızda, büyük, parlak ve renkli olarak, ‘Kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ derken görün…kelimelerin kafanızda daireler çizdiklerini ve hafif bir yankı yaptıklarını duyun…sanki başınız büyük, altın bir çanın içindeymiş gibi…ve bırakın iyi duygular sizi yıkasın.
  3. Boş bir Ekran Görün:Şimdi, sanki bir film salonunda, film başlamadan önce boş bir ekrana bakıyormuşsunuz gibi, zihninizde boş bir ekran görün.

 

  1. On Kere Tekrarlayın:Şimdi, 4. Adımdan 6. Adıma kadar biraz daha hızlı gidin. O küçük, parıldayan noktayı rahatsız edici görüntünün ortasına tekrar yerleştirin. Şimdi, rahatsızlık verici görüntü solarken, küçülürken ve parçalanırken, ‘muhteşem siz’i içeren parıltılı nokta büyüsün ve parlaklaşsın, büyüsün ve parlaklaşsın ta ki…swish…’harika siz’ görüntüsü rahatsızlık verici görüntünün yerini kaplayana ve zihin gözünüzü doldurana ve böylece tek görebildiğiniz ‘muhteşem siz’ olana kadar. Kendinizin o görüntüsünü tam karşınızda, büyük, parlak ve renkli olarak, ‘Kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ derken görün…kelimelerin kafanızda daireler çizdiklerini ve hafif bir yankı yaptıklarını duyun…sanki başınız büyük, altın bir çanın içindeymiş gibi…ve bırakın iyi duygular sizi yıkasın. Sonra sanki bir sinema salonundaymışsınız gibi, zihninizde boş bir ekran görüyorsunuz.

Bütün bu işlemi, her seferinde daha hızlı yaparak, dört kere daha tekrarlayın. Sonra, her birinin arasında boş bir ekran gördüğünüzden emin olarak, işlemi üç kere daha tekrarlayın. Ve son olarak, işlemi, mümkün olduğunca hızlı olarak iki kere daha gerçekleştirin. Bunu gerçekten hızlı yaptığınızda, görüntülerin yer değiştirdiğinin bilinçli olarak farkında olmayabilirsiniz. Bu işlemi on kere yapmak çoğu insan için yeterli olacaktır. Ancak bazıları için bir ya da iki kere yeterlidir; diğerleri bunu 20 kere yapma ihtiyacı duyabilirler. O rahatsızlık verici duyguları artık hissetmeyene kadar bu işlemi kaç kere yapmaya ihtiyacınız var?

  1. Başarılı Öz-İmgeyi Çoğaltmak :Öz-değer, kendinizin, bütün davranışlarınızı etkileyen objektif ve olumlu bir izlenimi olduğuna göre, baktığınız her yerde ( geçmişte, şimdi ve gelecekte) kendinizin içsel olumlu bir görüntüsünü görmek çok güçlü bir etki yaratacaktır. ‘Harika siz’ görüntüsünü fiziksel olarak elinizde tutabildiğinizi hayal edin. Uzanın ve onu ellerinizle kavrayın. Ona dokunduğunuzda parlamaya başlayacaktır. Şimdi, ‘harika siz’in, sanki bir iskambil destesi gibi her biri birbirinin ardında parıldayan ve renkli binlerce görüntüsünü yaparak o görüntüyü çoğaltın.Şimdi, geri kalanlarını havada yükseklere fırlatırken, görüntülerin bir tanesini hemen önünüzde bırakın. ‘Muhteşem siz’in bütün o görüntülerinin aşağıya doğru inmeye ve her yönde, gözünüzün alabildiği uzaklığa kadar bütün çevrenizde merkezi daireler olarak yerleşmeye başlayışını izleyin…geçmişinize, bugününüze ve geleceğinize. Dairelerce sıralar boyunca ‘harika siz’ görüntüleri olduğunu ve hepsinin, sevgi dolu, dürüst seslerden oluşan bir koro olarak ‘Kendim hakkında iyi şeyler hissediyorum’ deyişini duyun. Ve iyi duyguların sizi baştan aşağı ve içten dışa yıkadığını hissedebilirsiniz.
  2. Çalışmanızı Test Edin :Artık bu kalıbı birçok defa tekrarladığınıza göre, yaptığınız çalışmayı test etmek önemlidir. Şimdi bir an durun ve o orijinal, rahatsız edici ipucu görüntüsünü tekrar aklınıza getirmeye çalıştığınızda ne hissettiğinize dikkat edin. Eğer rahatsız edici duyguları hiç geri getiremiyorsanız ya da rahatsız edici görüntüyü görmekte zorlanıyorsanız, başarılı olmuşsunuz demektir.

Eğer ipucu görüntüyü düşündüğünüzde herhangi bir rahatsız edici duygu hissediyorsanız, her adıma büyük bir dikkat göstererek rahatsız edici duygu ortadan kalkana kadar kalıbı tekrarlayın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »