Sahte Yaşam Koçu,Sahte NLP Uzmanları,Sahte Koçluk Kursları Leave a comment

NLP (Neuro Linguistic Programming) yepyeni ve artık yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Belki birçoğunuz kitaptan okudu, yakınlarından dinledi.

Bazılarınız da bizzat NLP’yi denedi. Stresle mücadeleden, sınav kaygısına, tembellikten, yükseklik korkusuna, aile içi iletişimsizlikten, cinsel sorunlara kadar birçok konuda mucize şekilde yardımı olan şaşırtıcı bir teknik. Kısaca bir öğrenme ve kişisel gelişim programı.
Ama malesef her şeyin Çin malı “çakması” gibi artık popüler olan NLP’nin de sahtesi çıktı. Artık CD ve MNS ile eğitim alan sonra da CD ile panik atak, depresyon tedavisi yapan sahte NLP uzmanları var.

 

Herkes yaşam koçu oldu

Ülkemizde herkes “Yaşam Koçluğuna” soyundu. Kişisel Gelişim alanında 3-5 kitap okuyanlar, ‘Gelişim ve Değişim’ adı altında çeşitli kurslara katılanlar kendilerini yaşam koçu ilan etmeye başladı. Gerçekten ‘Yaşam Koçlarının’ artmasının ve insanlığa hizmet etmesinin önemi büyük, ancak bu işin doğru yapılması esas. Bilmenizi isterim ki koçluk ancak bilmek ve yapmakla olur. Bireylerde değişim sağlamak için, koçluk yapabilmek için sadece söylemler yetmez. Kişinin ‘Düşünce ? Duygu ve Davranış boyutunda’ değişimini sağlamak gerekir. Yaşam koçlarının teori yerine ‘Bilinçaltı Düzeyde’ değişim yaratıp yaratamadığına, hikaye dinlemek ve hikaye anlatmak yerine çözüm sunup sunamayacaklarına bakılması gerekiyor.

5 bin dolara CD ile eğitim

son bir yıldır yeterli ve gerçek NLP uzmanı olmayan kişilerle ilgili çok sayıda şikayet aldım. NLP uzmanlığı kurslarına katılmaya zaman bulamayan insanlara uzaktan CD ile NLP uzmanı yetiştirmeyi vaat eden kuruluşlar var. Bu kuruluşlara da dikkatli olunmalıdır. CD ile NLP uzmanlığı eğitiminin söz konusu olamaz. Bu tamamen çıkar amaçlıdır.

CD ile tedavi olmaz

Son dönemde CD ile ‘Panik Atak, Depresyon ve Takıntılara’ bile son veren uzmanlar(!) oluştu. Lütfen Dikkat Depresyon, panik atağa CD ile çözüm arayan, derdine çare arayan insanları uyarıyorum. Böyle bir şey yok. Her birey farklı, Her bireyin depresyona girmesini sağlayan bilinçaltı düzeydeki barkodu da farklı. Öyle CD’lerle panik atak, depresyon vb. hastalıklara CD’ lerin çözüm olmadığını bilin. Yoksa iyi niyetle yaptığınız davranışlar sizi cennet yerine cehenneme götürebilir.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »