Stres, Nocebo, Plasebo Etkileri Leave a comment

İçmeyin şu ilaçları ve kullanmayın o kremleri… Sağlık SEKTÖRÜNÜN BİR PARÇASI OLMAYIN…

Koş -çalış-duygularını sakla -para kazan daha çok kazan kendini geliştir -ispatla ve bu sektörün bir parçası ol…. Kişisel gelişim kitaplarının lanetidir anlatılanlar…

Stres lanet olası mücadelenin bir unsurudur. Varlığını sürdürebilme ve ölümü düşünme anında ,birşeyden kaçarken yada üzüldüğümüzde ortaya çıkar. Kendi kendine yok olamaz. Beynimiz buna karşı bir savunma sistemi kurar ve bizi hasta eder. Bizi hasta eden şey strestir.

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.

İlaç vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

Aslında plasebonun fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur. Sahip olduğu tedavi gücünü tamamen hastanın verilen ilacın “işe yarayacak” ilaç olduğunu düşünmesinden alır. Plasebo tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir yöne “insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücü”ne yöneliktir.

Tıbbi olarak kurtulma olasılığı zayıf görülen birçok hasta, basitçe ölüm istatistiklerine girmekten bu güç sayesinde kurtulmuş, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin tedavisinde çoğunlukla, yüksek moral ve iyileşme azmi olmuştur.

İşte plasebo yeterince azmi olmayan fakat tıbben tedavisi de bulunmayan hastalıkların “bu ilaç sana çok iyi gelecek ama senin de çabalaman lazım” sözleri ile pazarlanan çaresidir.

Bazı zamanlar ise hiçbir hastalığı bulunmayan ama doktor kapıları aşındıran “Hastalık Hastalarının” tek reçeteli ilacıdır.

Plasebo gayrı resmi yazışma dilinde ve halk arasında yararlı tıbbi içeriği bulunmadığını ifade etmek için bazen “şeker hapı” olarak da adlandırılır.

Nocebo etkisi, hastanın, ilacın kendisine yan etkiler getireceğine inanması nedeniyle, farmakolojik olarak etkisiz bir ilaç(halk arasındaki tabiri ile ‘şeker hapı’) verilse bile hastada hastanın beklediği bazı yan etkilerin görülmesi durumudur. Plasebo’ya verilen olumsuz tepki olarak da nitelendirilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »