DUR!!! ve YÜCEL… Leave a comment

Haftanın Sözü :

 

Alain de Botton ile ilgili görsel sonucu

“Bir şeyi yüceltmeye son vermenin en hızlı yolu ona sahip olmaktır!”
-Alain de Botton-

Haftanın Makalesi :

 

Dursanız biraz ile ilgili görsel sonucu

“DURUN BİRAZ”

Bazen durmak gerekir hayat yolunda. Belki de nerede olduğunuzu anlamak için durmak gerek. Amaçsızca yürüyen kalabalıkların içinde kaybolmamak, taze bir soluk almak, yenilenmek, kendinizle yüzleşmek için durun. Bütün karmaşasını, debdebesini ve yalancı renklerini elinizin tersiyle bir kenara itmek, daha hızlı ama daha kaliteli bir hayat için durun biraz. Nicedir unuttuğunuz gönlünüze kulak vermek, ihmal ettiklerinizi görmek, kalabalığın içindeki yalnızlığınızı keşfetmek için durun. Zifiri karanlığın ışığa nasıl da yenik düştüğünü, kuru bir dalın yeşile nasıl dönüştüğünü, damlaların sıfırla nasıl buluştuğunu görmek için durun biraz. Durun ve nicedir unuttuğunuz kuşları görün, cıvıltılarını hissedin ve yeryüzünde dolaşmayı terk edip biraz da uçmak için durun.

Kendini doğuran bedene ihanet eden bedenleri, aşkla kavrulan gönülleri, ekmek kırıntılarıyla yetinen bebekleri görmek için durun biraz.

Bir an için tutun nefesinizi, biraz daha tutun hadi biraz daha dayanın. Size bağışlanmış kaçıncı nefesinizi aldınız acaba ve daha ne kadar nefes alacağınızı düşünmek için durun.

Ve en sevgililerinize dokunmak, nicedir görmezden geldiğiniz gözlerin içine girmek ve o gözlerde kaybolabilmek için yeniden durun.

Yeniden pervane olmak ve O’nun varlığında yok olmak için durun ve gerekirse durdurun dünyanızın dönüşünü. Hasret kaldığınız toprağın kokusunu hissedin. Karanlığın aydınlık yüzüyle tekrar buluşun ve yerle göğün aşkına yeniden şahit olun. Takdir size “dur” demeden durun ve yeniden Güzel’e yol alarak güzelleşin. Zira yarın geç olabilir durmak için…  

 

Yeniden Başlamak İçin Durmalıyız Biraz Müzikteki Es Gibi

 

Müzikte es önemlidir.  Çok güzel bir melodi ve müthiş bir armoni uyumuyla sesleri duyan kulak, bunlara tam alışmışken tüm armoni birden durur. Kısa süreli bu duruştan sonra sazlar, tüm güçleriyle kaldıkları yerden bambaşka bir heyecanla devam ederler melodi üretmeye. Her ne kadar bu duruşun nedeni; sazlara, onları çalanlara bir nefes aralığı, bir küçük dinlenme molası gibi görünse de esas amaç, sazı ve çalanı dinlendirmek değil, alışılmış bu güzel sesin güzelliğinin yeniden farkına varmamızdır.

İşte hayatın belirli anlarında da durmak, müzikteki “es” gibi gerekli ve önemlidir. Eşimizle, çocuklarımızla, iş yerimizle, dostlarımızla kısa süreli bir ayrılık, onların değerini yeniden fark etmemizi sağlar. Hayatımızı güncelleştiren önemli bir bileşen olan, sürekli olarak yakınımızda duran, belki bilerek belki bilmeyerek görmezden gelebildiğimiz bu duruşu fark etmemiz, bu duruşu bir daha resmetmemiz önemli bir ihtiyaçtır.

Artık sıradan hale gelen kazanımlarımızın kısa süreli yok olması düşüncesi bile aslında elimizdekinin kıymetini yeniden algılamamızı sağlar. Ve en büyük nimetlerden olan sabrımızı güçlendirir.

Şu halde zaten elimizde olanların kıymetini bilmeli ve her an olamayacaklarını da göz önünde bulundurarak her şeye hazırlıklı olmalıyız. Bunun için hayatın hızlı ve yoğun koşuşturması karşısında durmalıyız bazen. Bazen bir es vermeliyiz uğraşlarımıza, ilişkilerimize. Onları yeniden tanımak, yeniden yaşamak, yeniden kıymet vermek, yeniden başlamak için durmalıyız biraz.

 


Haftanı Kitabı :

 

“KAFES”
Dışarıda bir şey var…

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat… Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?


Haftanın Filmi :

KERKENEZ FİLMİ ile ilgili görsel sonucu

 https://baskafilmizle.com/kerkenez-kes-1969-turkce-dublaj-izle.htmlhttps://baskafilmizle.com/kerkenez-kes-1969-turkce-dublaj-izle.html

“Kerkenez”

Kerkenez, Barry Hines’ın otobiyografik izler taşıyan “A Kestrel For a Knave” adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Eserin senaryolaştırılmasına Ken Loach da katkı sunmuştur. 1969 yapımı film yönetmenin ikinci uzun metrajıdır. BAFTA başta olmak üzere birçok ödüle aday gösterilen ve birçok ödülü de kazanan Kerkenez, gösterildiği dönemden sonra sinemanın unutulmazları arasındaki yerini almıştır. Birçok “mutlaka izlenmeli” listesinde kendine yer bulan film,  Britanya Film Enstitüsü tarafından hazırlanan “14 Yaşındakilerin İzlemesi Gereken 50 Film” listesinde de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »