Zaman kristalinin içerisindeki gelecek Leave a comment

Haftanın Sözü :

“Önemli bir nokta vardır ki ilk olarak bilmemiz gereken: Dünya’nın kapasitesi nedir? Eğer elektriklenirse hangi yükü içerir?”

”Nikola Tesla”

Haftanın Makalesi :

   Bilim İnsanları “Zaman Kristalleri” Yaratmayı Başardı !

   Zaman kristalleri ilk olarak birkaç ay önce keşfedilmiştir. Maryland Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, 10 iterbiyum atomundan oluşan bir diziyi birkaç kez iki farklı lazerin etkisi altında bırakıp, denge dışında tuttular. Materyalin kendisi denge dışında olsa dahi dizinin belirli aralıklar ile kararlı olduğunu gözlemlediler. Bu çalışma, elmas gibi hareketsiz, dengede ve kararlı olamayan yeni çeşit materyallerin geliştirilmesi yolunda önemli bir başlangıçtır.

   “Eğer bir jöle tatlısını titrettiğinizde farklı bir periyotta tepki verseydi, çok garip olmaz mıydı? İşte bu özellik zaman kristalinin özüdür. ‘T‘ periyoduna sahip bir harekete ‘T’ den daha büyük periyoda sahip olan bir salınım ile tepki veriyor.“ İterbiyum, dizisi oluşturulmuş zaman kristallerinden sadece bir tanesidir. Harvard’da başka bir düzenek daha yapıldı ve Yao ikisinde de grubun bir parçasıydı. Sonuçlar yayınlanacak ve bu yeni materyalin yapısı incelenebilecektir.

   “Bu maddenin yeni bir hali ve ayrıca, dengesiz bir madde olduğu için gerçekten ilginç” diye belirtiyor Yao. “Son yarım yüzyılda metaller ve yalıtkanlar gibi sadece dengedeki maddeleri keşfediyorduk. Şimdi ise, dengesiz maddelerle dolu yepyeni bir yer keşfetmeye başlıyoruz.”

   Zaman kristalleri fikri, ilk olarak 2012 yılında Nobel Ödüllü Frank Wilctek tarafından öne sürülmüştür. Şimdilik herhangi bir kullanışı olmasa da ileride kuantum bilgisayarlarda kullanılabileceği düşünülüyor.


Haftanın Kitabı :

”İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog”

-GALILEO GALILEI-

Üzerinde on altı yıl çalıştığı İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog nedeniyle engizisyonda yargılandı, ev hapsine mahkûm edildi. Mahkûmiyeti sırasında ikinci başyapıtı İki Yeni Bilim Üzerine Diyalog’ u tamamladı. Her iki yapıt da kısa sürede pek çok dile çevrildi ve modern bilimin başlangıcı olarak tarihe geçti. Diyaloglar ne yalnızca astronomi ne de fizik kitabıdır. Otoriteyi temsil eden Aristoteles düşüncesiyle sıkı bir polemik yürütürken, aynı zamanda gözlemsel, deneysel, kuramsal birikimiyle Galileo, “doğanın yazıldığı dili” yeniden keşfederek, matematiği temel alan kendi yeni fiziğini kurar. Galileo’nun hakim sınıfa değil, sıradan okura sunduğu diyaloglar anlaşılması kaygısıyla Latince yerine İtalyanca kaleme alınmıştır.

NEDEN 4 GÜN ?

Kızıler, ?neden dört gün ? sorusuna, Kitapta dört gün geçiyor ve bu üç adam bir araya geliyor ve sürekli diyalog içindeler. İlk iki günkü diyaloglar kapıları açmaya yönelik. Diyalog ve söyleşi dört günde tamamlanmış. Ancak burada her gün birkaç aya bedel. Çok uzun cümleler ve diyaloglar yer alıyor. İnsan hayatında yazıya dökülmüş en uzun günler olmuş bir anlamda. Bir çırpıda okunacak bir kitap değil. Üçüncü ve dördüncü günde konular daha da zorlaşıyor. Tezler ve ispatlar var. Bu bölümler astronomi ve astrofizikle ilgili olanlar için eşi bulunmaz diyaloglar içeriyor? yanıtını verdi.

SİMPLİCİO KARAKTERİNİ BUGÜN KİM ÜSTLENİR ?

Kızıler, Bu diyaloglar içinde hangisi size ya da okura daha yakın ? sorusuna ise şu karşılığı verdi:

Salviati Galileo’yu temsil ediyor. Sagredo?nun ise kitapta ciddi rolü var. Uyanık bilinci oynuyor. Konuları açıcı örnekler veriyor. Kafası karışık halkın netleşmesi için bilgi açıcı bir karakter. Simplicio ise yer merkezli görüşü savunan Aristo ve Batlamyus’u ve Kilise değerlerini temsil ediyor. Artık bu konular aradan geçen dört yüzyıldan sonra aşılmış konular. Dünya ve evren, güneş sistemi her şey yerli yerini bulmuş. Bugün kimse Simplicio karakterini üstlenmek istemez. Dünyanın dönmediğini veya dünyanın evrenin merkezi olduğunu kim iddia edebilir ki.?

Haftanın Filmi :

I ORIGINS (KÖK)

“Another Earth” filminin senaristi ve yönetmeni Mike Cahill kariyerinin üçüncü filmi “I Origins” ile Sundance’te yerini alacak ve ödül için yarışacak. Film, moleküler biyoloji alanında çalışan bir adamla onun partnerinin laboratuvarlarında toplumu değiştirecek bir buluşa imzalarını atmaya çalışmalarını anlatacak ve görünüşe göre dinle bilimi karşı karşıya getirecek.

Devis’So Ekibi Yorumu :

Moleküler biyoloji alanında uzman olan kahramanımız göz ile ilgili farklı bir sonuca ulaşmıştır. Tanrının varlığını ve yokluğunu kendi kafasında sonlandırmaya çalışan kahramanımız, izleyicilere benim yolumdan gelin tavsiyesini bırakmak istiyor. İzlememek bir tercih meselesi olabilir. Fakat filmin sonunda ”Acaba?” sorusu sorduracağı gerçeği var ortada.

 http://www.hdfilmcehennemi.com/i-origins-izle/


Haftanın Videosu :

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »