‘Zor yönetici’ ile nasıl çalışılır? Leave a comment

‘Zor yönetici’ ile nasıl çalışılır?

 

Zor yönetici ile çalışmak zorunda kalmayan sekreter neredeyse yok gibidir. Günümüzün hızla büyüyen şirketlerinde yöneticilerin terfi ve yer değiştirmelerinin artması, zorluğu, yönetici-sekreter uyumu sorunu olarak ortaya çıkarıyor. Bunu aşmak için belirli bir reçete yok ancak bazı ipuçları yarar sağlayabilir.

Her sekreterin anı defterinde, en az bir zorlu yöneticiye rastlamak kaçınılmaz. Günümüzün ekonomik ortamında yaşanan değişim ile birlikte, bu anının ayrıntıları sıklıkla, yöneticinin değişmesinin ardından yaşanan uyum sorunun öyküsü olarak ortaya çıkıyor. Şirketlerin hızla genişlemek zorunda olmasının terfilere ve yönetici kaydırmalara hız kazandırması, bu öykülerin sayısını artırıyor.

“Her yöneticinin yoğurt yiyişi ayrı olunca” da, böyle bir değişimin sancılarına dayanılması ve bir çıkar yol bulunmasının deneyimleri daha büyük değer kazanıyor. Yine bu yoğurt yiyişin farklılığı nedeniyle belirli bir reçete doğrultusunda çözüm bulmak mümkün değil. Ama bazı ipuçları bulunuyor.

Hemen harekete geçin: Zor yönetici ile aranızdaki gerilimi ortadan kaldırmak için anında harekete geçin. Aranızdaki gerilim, yaptığınız işin kalitesini, işten tatmin duygunuzu ve iş güvencenizi tehdit edecektir. Onu değiştirmek yerine iletişim tarzınızı değiştirmeye çalışın. Çalışma arkadaşlarınız ile ilişkilerini gözlemleyerek bir çıkar yol arayın.

Yöneticiniz ile performansınızı değerlendirin: Yöneticiniz ile bir toplantı yaparak performansınız konusundaki görüşünü alın. Bu görüş olumlu ise, rahatsızlıklarınızı diplomatik bir üslupla ve profesyonelce dile getirin. İyi bir iş ilişkisi ve daha iyi iletişim talebinizi ifade edin.

Gerilimi azaltmak için esprili yaklaşın: Yöneticiniz ile aranızda oluşabilecek gerilimi ortadan kaldırmak için esprili bir üsluptan faydalanın. Bunu yaparken, mizahın temeli olan ayrıntıları yakalama konusunda hassas olun. Yöneticinizin hangi alanda en olumlu tepkiyi verdiğini bilmek, size önemli bir koz sağlayacaktır.

Bütün bunları ve kendi yöntemlerinizi denediğiniz halde sonuç alamıyorsanız, şirket içindeki bir diğer göreve veya bir diğer şirkete geçmeyi değerlendirin.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »