Bilişim Teklonolojisi Leave a comment

Haftanın Sözü :

“Bir sonraki patlama genetik ve bilgisayarın birleştirildiği gün olacak, organik bir bilgisayardan bahsediyorum.”
-AlvinToffler-

 Haftanın Makalesi :

Biohacking Nedir ?

Aslına bakarsanız cümlenin kendisinden de bir anlam çıkartmak mümkün. Temel anlamı ile biohacking, insan vücudundaki yetenekleri ve kabiliyetleri dışarıdan alınan sibernetik cihazlar ile entegre edilip değiştirildiği yöntem olarak adlandırılıyor. Başka bir tanım ile biohacking; kişinin medikal, besinsel ve elektronik tekniklerin bir birleşimini kullanarak kendi biyolojisini yönetmesini ifade ediyor. Bir diğer anlamı ile Biohacking vücut modifikasyonu olarak geçmektedir.

Aslında Hepsi Psikopat Konumda

Şimdiye kadar film senaryolarında ve oyunlarda görmeye alışık olduğumuz Biohacking kavramı, aslında bilim adamları tarafından uzun süredir üzerinde durulan bir projeydi. Geliştirilen bu proje kapsamında artık insanların beyin ile ilgilenen alt dalları neurohacking gibi pek çok dallar ayrılmaya başlandı. Ayrıca unutmadan Biohacking yöntemlerini uygulayan kişilere de “grinder” adı veriliyor. Bu kişilerin bir çoğu kendilerini transhümanizm, biopunk veya tekno-ilericilik akımı ile özdeştirmektedirler.

Biohacking alanında çalışma yapan isimler arasında en tanıdıklardan ikisi olan Britanyalı sibernetik profesörü ve Kaptan Cyborg lakaplı Kevin Warwick ve ABD’li Grindhouse Wetware isimli biyoteknik firmasının kurucu ortağı ve CIO’su Tim Cannon. Aslında bir çoğumuz sağdan soldan Biohacking kavramına aşinayız.

Haftanın Kitabı :

Beyin Senin Hikayen

Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? “Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yol üstünde, muazzam karmaşıklık barındıran beyin hücreleri ve onları birbirine bağlayan trilyonlarca sinirin arasında görmeyi pek de beklemediğiniz bir şey beliriyor: kendiniz.

“Nörobilimin dahice yazılmış hali.


Haftanın Filmi :

Ben Kimim( Who Am I )

Benjamin genç bir bilgisayar dahisidir. Yalnızca Almanya’da değil tüm dünyada fenomen olmayı hayal etmektedir.
Bir hacker grubuna dahil olan Benjamin hayalini kuramayacağı işlere girişecektir.


Haftanın Videosu :

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »