Defne (Laurus nobilis ) (Laurus nobilis) Leave a comment

Ağaç, ağaççık formda ve her dem yeşil kalabilen hoş kokulu bir ağaçtır. Defnegiller (Lauraceae) (laurase) familyasından Laurus cinsine ait olan bitkinin üç türü bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi ülkelerinde ve Kanarya Adaları’nda doğal olarak yetişmektedir. Bitkisel olarak kullanılan türü Akdeniz defnesi olarak bilinen Laurus nobilis’tir. Ülkemizde de Akdeniz defnesi yetişir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılarak ihraç edilen bitkiler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Dünya’da en önemli kaliteli defne ihracatçısı ülke olan Türkiye, defne yaprağı dış satımı yapan birkaç ülkeden birisidir ve Dünya defne gereksiniminin yaklaşık % 90’ını karşılamaktadır. Aşırı toplamalar, bazı yıllar fiyatların düşmesine ve aynı zamanda doğa tahribine neden olmaktadır.
Tıbbi olarak romatizma, deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanılır. Ayrıca defne yaprağının antioksidan ve ağrı kesici olarak yararlarının olduğu belirtilmektedir. Kozmetik ve parfümeri endüstrisinde de oldukça önemli bir yer tutar. Hoş koku ve aroması ile özellikle et ve balık yemeklerinde aşçılar tarafından vazgeçilmez bir lezzet unsurudur.
Kurak koşullarda derine giden kazık kök oluşturur. Eğer iklim ve toprak koşulları uygunsa saçak kök oluşturur.
Çoğunlukla Akdeniz’de yetişen bitkinin boyu 2-6 metre arasında olurken, bazı bölgelerde 10-18 metreyi bulmaktadır. Gövdesinin alt kısımları gri, üst tarafları yeşildir.
Yaprakları 6-12 cm uzunluğunda, 2-4 cm genişliğinde ve tam yaprak durumunda, kısa saplı, parlak, derimsi ve kalıncadır. Sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir. Kokulu olan yaprakların üst yüzeyleri koyu yeşil, alt tarafları açık yeşil olur.
Bitkinin çiçekleri yeşilimsi beyaz renkte, kısa salkım şeklinde olur. 5-6 tanesi bir arada bulunan çiçekler 1 cm çapındadır. Sapın aynı noktasından 4-5 tanesi birden çıkarak birer öbek oluştururlar. Bu çiçek öbekleri yaprağın yanında çift olarak açarlar

Meyveleri tek bir tohum içerir. Üzümsü meyveleri vardır. Siyah renktedir. Defne
ağaçları erkek ve dişi olarak adlandırılır

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »