E Vitamini Leave a comment

Yağda çözünen ve hücre yenilenmesinde etkin olan bir vitamindir.

 E vitamininin vücuttaki görevleri
o Kolay oksitlenebilen çeşitli bileşiklerin oksidasyonunu önler.
o Mide bağırsak ve karaciğer hücrelerinde A vitaminin oksidasyonunu önleyerek bu vitaminin organizmada etkisini arttırır ve karaciğerde depo edilmesine yardımcı olur.
o Yağ asitlerinin vücut dokularında oksidasyonunu önler.
o Kanser oluşum riskini azaltır.
o Katarakt oluşumunu geciktirir.
o Yaraların tedavisinde etkilidir.
o Kalp kaslarının işlevini yapmasına yardım eder.
o Kısırlığa karşı korur.
o Vücudu hava kirliliğinin bazı etkenlerinden korur.
 E vitamini kaynakları: E vitaminin en iyi kaynakları soya, mısır özü, pamuk ve ayçiçek yağları gibi bitkisel yağlardır. Margarin, salata sosları, yağlı tohumlar, susam ve buğday özü gibi yağ içeriği yüksek besinlerde, sert kabuklu meyveler (fındık, ceviz vb.) E vitamininin kaynaklarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler daha az miktarda E vitamini içerir. Et, yumurta ve balıkta da bulunur.

 E vitamini yetersizliğinde görülen bozukluklar: E vitamini günlük yiyeceklerde yeterli miktarda bulunduğundan eksikliğine rastlanmamaktadır.
 E vitamini fazlalığında görülen durumlar: Fazlalığında herhangi bir olumsuzluk görülmemekle birlikte vücutta depo edildiğinden zararlı olabilir.
20
 Günlük E vitamini gereksinimi: Diyetteki hayvansal yağ ve bitkisel yağ tüketiminin dengesine göre değişmektedir. Günlük ihtiyaç bu durumlarda 10-30 mg arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »