Yağ Yakmanın Yolları

Yağ Yakmanın Yolları Leave a comment

Yağ Yakmanın Yolları
Yağ Yakmanın Yolları

Kış boyu kalın kazakların altına saklanan bel çevresi yağları yaz gelince bir anda gözümüze batıveriyor değil mi? Beraberinde basen, göbek, kol ve diğer bölgelerdeki yağlar da gözümüze daha çok batar hale geliyor. Vitrinlerde mankenlerin üzerinden akan kıyafetleri giyip aynaya baktığınızda mutlu olan kadınlar grubuna dâhil olmak istiyorsanız bazı basit ayrıntılara dikkat ederek bunu başarabilirsiniz.

 •  Güne mutlaka kahvaltıyla başlayınYağ Yakmanın Yolları

   

  Kahvaltı etmediğinizde, vücudunuza açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Çünkü geceden beri bir şey yemediğiniz için, 10 saatten fazlaca bir süre bir şey yememiş olursunuz. Böylece metabolizmanız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar. Besinler, özellikle de karmaşık karbonhidratlar, metabolizmanızı ateşler. Kahvaltıyı yapmayanlar, yapanlara oranla 4 kat daha fazla şişmanlar.

 • Günde min. 2 litre su tüketin.
  Yıllardır duyup bir türlü düzenli uygulamadığımız en basit kural. Bu kuralı alışkanlık haline getirin. Kendinize güzel cam bir şişe alın, içerisine birkaç dilim limon ve taze nane koyun böylelikle daha ferah içimli bir su elde edersiniz ve her gün ne olursa olsun o 2 litre suyu için.
 • Düzenli protein tüketin.
   Protein kaslarımızı oluşturur ve yeterli miktarda alınmazsa hem metabolizmayı yavaşlatır hem de kaslarımız zarar görür.  Dolayısıyla her öğünde protein tüketmeye çalışın. Bunu sabahları yumurta, öğlen ve akşamları et ya da mercimek türü protein içeren gıdalarla yapabilirsiniz.
 • Yeterli miktarda lif alın.
  Lifler hem tok tutar, kan şekerini dengeler, toksinleri vücuttan atar. Pektin lifi olan gıdaları sıklıkla tüketin, greyfurt, elma, böğürtlen gibi gıdalar bu lifi içerirler.Yağ Yakmanın Yolları
 • Sarımsak ve soğan tüketin.
  Bu iki sebzenin antibiyotik etkisi olduğu gibi aynı zamanda yağ depolarının azalmasında da etkisi vardır.
 • Metabolizmanızı hızlandırırken baharatlardan yararlanın.
   
  Köri, acı biber, zerdeçal gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırır. Rezene vücuttaki fazla suyu atar. Kekik yağ yakıcı etki gösterir.Yağ Yakmanın Yolları
 • Hareket edin!
  Yakın mesafelerde araç yerine adımlarınızı kullanın. Asansör yerine merdivenleri tercih edin ve olabildiğince spor yapın. Bir salona kaydolacak bütçeniz yoksa ya da kapalı alanda kalmayı sevmiyorsanız yürüyün, bol bol tempolu yürüyün.
 • Akşamları 18:00’dan sonra yemek yemeyin.
  Bir saat oynama payı ile en kötü ihtimalle 19:00 da akşam yemeğinizi bitirmiş olun ve o dakikadan sonra yemeği aklınızdan çıkarın. Bu saatten sonra metabolizma hızı yavaşladığı için yağ depolama artar.Yağ Yakmanın Yolları
 • Demir alımına dikkat edin
  çünkü demir kaslara yağ yakımı için ihtiyaç duydukları oksijenin taşınmasını sağlar. Yumurta, et ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda demir bulunur.
 • Süt ve süt ürünlerini tüketin.
  Özellikle yoğurdun bel çevresindeki yağların yakımını hızlandırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yağsız süt ve yoğurt bol bol tüketilmesi gerekenler listenizde olmalıdır.Yağ Yakmanın Yolları
 • Kendinize zaman tanıyın.
  Bir haftada incelmeyi, yağlarınızın gözle görülür oranda azalmasını ve herkesin “ne kadar da zayıflamışsın” iltifatlarıyla gelmesini beklemeyin. Birkaç ay sabredin ve düzene giren vücut ritminizin keyfini çıkarın.Yağ yakmanın asıl amacı zayıflamak gibi görünse de asıl olan sağlıklı ve sizi erken terk etmeyecek bir bedene sahip olmaktır. Şimdilik bilinen bir hayatınız varsa onu da sağlıklı olarak geçirmek kendinize verebileceğiniz en güzel ödüldür.
 •  Glisemik indeksi düşük gıdaları tercih edin

İnsülin dengesizse sürekli acıkır ve karbonhidrat yemek istersiniz. Omega 3 yağ asitleri ise insulin   hassasiyetini arttırır, bu yüzden haftada 2-3 gün balık tüketin. Zeytinyağı, keten tohumu yağı, somon balığı yararlı yağ asitleri içerir. Bununla beraber asla aç kalmayın. Krom minerali almak da insuline hassasiyeti arttırır.

 Güzel metabolizma hızımızı etkileyen faktörleri de şöyle sıralıyor;

a. Yaş: Gençliğimizde BMH yüksekken, yaşlandıkça azalır.
b. Boy: Uzun ve zayıf insanların metabolizması daha hızlıdır.
c. Büyümek: Çocukların ve hamilelerin metabolizması hızlıdır.
d. Vücut kompozisyonu: Yağsız doku ne kadar çoksa BMH o kadar çoktur.
e. Ateş: Vücut ısısıyla beraber metabolizma hızlanır.
f. Stres: Stres hormonları BMH ı hızlandırır.
g. Sıcaklık: Hem sıcak hem soğuk havada BMH artar.
h. Açlık: Açlıkta BMH düşer.
i. Yetersiz Beslenme: Yetersiz beslenme BMH’nı düşürür.

Metabolizmanızı ölçmenin birçok yöntemi vardır

Bunlar bazı BMH formülleri, vücut analizi yöntemleri ve oksijen tüketimini gösteren makinelerdir. Metabolizmanızın bir kez ölçülmesi de hep aynı kalacağını göstermez. BMH; yaşlandıkça, kilo aldıkça veya verdikçe stres altında değişecektir. Şişmanlık sorununuz varsa üzülmeyin; çünkü kilo almayan insanların sayısı çok azdır ve İnsanların % 99,9 u kilo almaya yatkındır.

Hızlı çalışan bir metabolizmaya sahipseniz kilo sorunu çok fazla yaşamayacaksınız demektir. İyi çalışan metabolizma iyi yağ yakar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »