vrf sistemi

Devis’ So Super Modular VRF Sistemi Leave a comment

Devis’ So Super Modular VRF Sistemi

Bu cihaz sadece tasarım amaçlarına  ve teknik özelliklerine uygun koşullarda çalıştırılabilir. Bu klavuzda sadece iç ve dış ünite tanıtılmaktadır. Bu klimalar
kablolu ve kablosuz uzaktan kumanda ile çalıştırılır.  Devis’ So VRF sistemleri  Devis’ So Mühendislik tarafından satılır ve bakım/servis hizmetleri yürütülür.
Klimanızı çalıştırmadan önce bu kullanma klavuzunu lütfen dikkatle inceleyiniz, ilerde gerektiğinde baş vurmak için saklayınız. Bu klavuz Devis’ So  VRF sistemlerinin bütün modelleri için geçerlidir. Bir dünya markası olan, yılların deneyimi ve üstün teknolojisi ile bölgesel koşullar dikkate alınarak üretilen orjinal Devis’So  klimaları
size uzun yıllar, yüksek verimle hizmet edecek özelliklere sahiptir. Klima cihazlarıyla ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen minimum kullanım ömrü 10 (on) yıldır.İmalatçı ve ithalatçı firmalar firmalar bu süre içerisinde cihazların bakımını ve onarımını yapmak, yedek parçalarını sağlamak zorundadır.

GARANTİ VE SERVİS

Klimanız malzeme ve işçilik hatalarına karşı  2 (iki) yýl garantilidir. Standart dışı, uygun olmayan montaj ve onarımlardan, elektrik beslemesindeki düzensizliklerden oluşabilecek arızalar garanti kapsamı dışındadır. Bu cihazla birlikte verilen Garanti Belgesi, cihazı aldığınız Devis’ So bayiisi tarafından  doldurularak bir bölümü size verilecektir. Bu belge
üzerindeki bilgileri lütfen dikkatle inceleyiniz. Garanti süresi içinde bu belgeyi saklamanız ve gerektiğinde Yetkili Servis Elemanına göstermeniz gerekir. Bu klavuzda belirtilen çalıştırma işlemleri dışında klimanın hiç bir parçasına ve ayarına dokunmayınız. Klimanızın bakımı ve onarımı için Devis’ So servisleri yetkilidir.Bu cihazı doğru, verimli ve güvenli çalıştırabilmek için kullanmadan önce “Güvenli Kullanım İçin” ve “Doğru ve Verimli Kullanım İçin” bölümlerini dikkatle inceleyin. Bu cihaz düşük voltaj (EEC/73/23) ve elektro manyetik uygunluk (EEC/ 89/336) standartlarına uygundur. Cihazın montajı yapılırken ilgili standartlara, üretici firma önerilerine ve tüm güvenlik kurallarına uyulmalıdır. Klima gerekli koşullara uygun olarak ve düzgün bir şekilde toprak hattına bağlanmalıdır. Klimanın montajı yapılmadan önce nakliye sırasında meydana gelebilecek hasarlara karşı kontrol edilmeli, eğer bir hasar oluşmuşsa giderilmeden monte edilmemelidir.. Cihazın yapımında ve ambalajında kullanılan bütün parçalar çevreye uyumlu ve doğaya dönüşümlü maddelerden imal edilmiştir. Boşalan ambalajların bu konudaki düzenlemelere uygun olarak atılmasını sağlayın.

GÜVENLİ KULLANIMI İÇİN

Bu cihazın tasarımı ve teknolojisi cihazın kullanıcı tarafından yerleştirilmesi ve bağlantılarının yapılmasına uygun değildir. Montaj ve bağlantı işlemleri bu konuda eğitimli ve Devis’ So tarafından yetkilendirilmiş teknik elemanlar tarafından yapılmalıdır.

 

Tehlikeli bir elektrik şokuna uğramamak için cihazın parçalarına çıkarmak ya da bakım ve onarımını yapmak gibi işlemleri kendiniz yapmaya çalışmayın. Bu cihazın teknolojisi ve parçaları, kullanıcının bakım ve onarım yapmasına uygun değildir. Tanınma durumunda cihazın sökülmesi ve yeniden yerleştirilmesi işlemleri için yetkili servis elemanına başvurun.İç ve dış ünitelerin hava giriş ve çıkış panjurlarına parmağınızı ya da başka nesneleri sokmayın. Cihazın içinde yüksek hızda bir fan çalıştığı için yaralanabilirsiniz ya da cihaza zarar verebilirsiniz. Küçük çocukların cihaza yaklaşmasına ve kumandası ile oynamamasına dikkat edin. Klimanızı  elektrik fişinden ya da şalterden açıp ve kapatmayınız. Klimanızı kumandasından kapatın. Ancak uzun süre kullanmayacaksanız fişini çekebilir ya da şalterini kapatabilirsiniz.

 

Cihazınızdan anormal bir ses gelirse, yanık kokusu hissederseniz ya da cihaz ağır titreşim yapıyorsa cihazı hemen kapatın, elektrik beslemesini kesin ve yetkili servis elemanına
danışın. Elektrik kablosuna zarar vermemeye dikkat edin. Elektrik kablosunun üzerine ağır cisimler koymayın. Bu tür uygulamalar yalıtıma zarar vererek yangına ya da elektrik çarpmasına neden olabilir. Fişi çıkarmak için kordonu çekmeyin. Kordonun içindeki kablolar zarar göreceğinden yangın çıkması tehlikesi vardır. Klimanızın elektrik kablosu zarar görürse,güvenlik açısından tehlikeli bir duruma yol açmamak için yetkili servis elemanı tarafından orjinali ya da eşdeğeri ile değiştirilmelidir.

 

Klimanızı doğrudan  suyla temas ettirmeyin. Elektrik devreleri ve yalıtımı zarar görebilir. Klimanızı eliniz ıslakken çalıştırmayın. Klimanızı temizlerken mutlaka elektrik bağlantısını kesin.Klimanızın drenajı iyi olmalıdır. Drenaj iyi olmazsa yoğunlaşan su taşma yapabilir, döşeme ve eşyalara zarar verebilir. Klimadan akan suyu içmeyin, temizlik için kullanmayın. Klimanızın yakınında yanıcı, parlayıcı maddeler bulundurmayın.

Klimanızın temizliğini bu klavuzda belirtildiği gibi, yumuşak bir bezle, çok sıcak olmayan bir su ve fiziksel ya da kimyasal arındırıcı etkisi olmayan temizleyici kullanarak yapın. Cihazın iç bölümlerini ve bataryasını temizlemeyin. Bu işlem sırasında kanatlara dikkatsizce dokunulursa kesikler ve yaralanmalar oluşabilir. Uygun olmayan
temizlik malzemesi ve aletleri bataryanın kanatlarının ezilmesine ya da zarar görmesine neden olabilir. Batarya kanatlarının bozulması cihazın verimini düşürür. Batarya
temizliği standart bakım işlemleri arasındadır. Bu nedenle yetkili servise başvurun.

İç ve dış ünitelerin bağlantıları sağlam olmalı, titreşim yapmamalıdır. Üniteler titreşim yaparsa bir süre sonra bağlantıları iyice gevşeyebilir, cihaz ve bağlı olduğu yerde
hasar oluşabilir. Klimanın üzerine ağır ve içinde su bulunan eşyalar koymayın. Dış ünite bahçede zemine yerleştirilmişse, ünitenin hava giriş ve çıkışının önünde havanın hareketine engel olabilecek bitkileri sık sık temizleyin.

YERLEŞTİRME KOŞULLARI

İç Ünite Montaj Yerleri
Aşağıda kullanıcıyı bilgilendirmek için bazı genel kurallar belirtilmiştir.
Ayrıntılar için cihazların montaj kitaplarına bakılmalıdır.
– Cihazın nerede monte edileceği yer cihazın ağırlığını saptayacak sağlamlıkta
olmalıdır.
– Cihaz yanıcı gazların bulunduğu ve gaz kaçağı olabilecek yerlere monte
edilemez.
– Cihaz seçilen yere düzgün olarak monte edilebilmelidir.
– Cihazın etrafında montaj ve bakım için gerekli boşluklar kalmalıdır.
– Su drenajı rahatlıkla yapılabilmelidir.
– Cihaz aşırı tuzlu (deniz kenarı gibi) ya da sülfürlü gazların bulunduğu
ortamlara önlem alınmadan yerleştirilemez. Bu durumlarda özel bakım
gerekir.
– Cihaz yağ, (makina yağları  dahil), buhar, yağlı duman ya da korozif gaz
üretilen, organik solvent kullanýlan ortamlara yerleþtirilemez.
– Cihaz yüksek frekans üreten cihazlarýn yakýnýna yerleþtirilemez.
– Dış ünite, hava çıkmasının ya da sesinin çevrede rahatsızlık yaratacak
yerlere monte edilemez.
– Hava sirkülasyonunun zayıf olduğu yerlere monte edilemez.

Elektrik Kablolaması

Cihaz topraklanması işlemi yönergelere uygun olarak yapılmalıdır. Ünitenin toprak hatsız çalıştırılması ya da yanlış topraklama elektrik çarpmalarına neden olabilir. Devre kesici monte edilmelidir. Toprak kaçağı kesici sinin montajı gerekir. Aksi halde elektrik çarpması tehlikesi oluşabilir. Sigortanın kapasitesi uygun olmalıdır. Sigorta attığında da mutlaka orjinali veya eşdeğeri ile değiştirilmedir. Sigorta yerine kablo kullanılması yangına yada cihazın arızalanmasına  neden olabilir. Ana güç besleme kaynağı cihazın güç besleme değerlerine uygun olmalıdır. Cihazın  ana güç besleme kaynağına olan bağlantısını kesmek için bir devre kesici ya da en az 3 mm kontaklı bir anahtar kullanılmalıdır.
Cihazın her hangi bir nedenle yerinden sökülmesi ve başka bir yere montajı gerekirse bu işlem uzman ve yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

DOĞRU VE VERİMLİ KULLANIMI İÇİN

 

Klimadan çıkan soğuk hava akımının önünde uzun süre kalmayın. Uzun süre doğrudan soğuk hava akımına maruz kalmak sağlığınıza  zarar verebilir. Yatmadan önce ve çocukların, yaşlıların ya da hastaların kaldığı odalarda özellikle dikkatli olunuz.

Hayvan ya da bitkileri doğrudan hava akımının karşısında uzun süre doğrudan sıcak yada soğuk hava olayına maruz kalmak bitki ve hayvanlara zarar verebilir.

 

Isıtma konusunda klimalarla birlikte sıvı katı yada gaz yakıt yakan bir başka ısıtma cihazı kullanılıyorsa yeterli havalandırma sağlamak için odayı arada bir havalandırın. Yetersiz havalandırma oksijen ve yetersizliğine  yol açabilir.Bu nedenle klimanızı hava filtresiz çalıştırmayın.Aksi halde cihazın iç kısımlarında da kir ve toz birikir, klima arızalanabilir.

 

İç üniteyi ve uzaktan kumandasını televizyon ve radyolardan en az bir metre uzağa yerleştirin. Sinyal radyasyonu sistemi olumsuz etkileyip arızaya neden olabilir.

 

Dış ünitenin hava çıkış ve hava giriş panjurlarının önünü kapatmayın.Bu noktalarda hava akımının engellenmesi cihazın verimini düşürür,arızaya neden olabilir.

 

Cihazınızın yakınında bir ısı kaynağı olmamalıdır.Klimanızın yakınına ısıtıcı aygıt koymayınız.Aşırı sıcak dip muhafazaya zarar verebilir.

 

Klimanın bulunduğu ortamda kapı ve pencereleri sadece gerekli olduğu zamanlarda açın.Odalara  girerken kapıları uzun süreli açık bırakmayın.Klimanızın verimini düşürecektir.

 

Soğutma konumunda çalışırken klimanıza  doğrudan güneş ışığı gelmesini perde ve panjur kullanarak engelleyin.

Klimanızın yakınında  buhar çıkaran cihazlar  bulunmamalıdır.Soğutma esnasında  iç ortamında su damlacıkları yaratabilir.

 

İç ünitenin hava çıkış ve hava giriş panjurlarının önünü kapatmayın. Bu noktalarda hava akımının engellenmesi cihazın verimini düşürür, arızaya ve zarara neden olabilir.

Klimanızı uygun iç ortam sıcaklığına ayarlayın.Hava akım yönünü doğru ayarlayarak odanızın her tarafına aynı hava doğrulmasını sağlayın.

Bakım koşullarına uygun olarak hava filtresinin temiz olmasını sağlayın.

Özel korunması gereken eşyalar reçel vb. gibi yiyecekler hassas cihazlar sanat eserleri için kullanmayınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »