kesme

En iyi kesme ilerlemesini nasıl hesaplayabiliriz? Leave a comment

En iyi kesme ilerlemesini nasıl hesaplayabiliriz?

Takım kataloglarında sunulan değerleri aşağıdaki denklemlerde kullanarak uygun dönme ve ilerleme hızlarını hesaplayınız.

Önce seçtiğiniz kesme yöntemindeki kesme derinliği ad ve kesme genişliği ae için izin verilen kesme Vc hızını katalogdan seçin. Aşağıdaki formül ile önce iş mili dönme hızını hesaplayın;

Daha sonra katalogtan kesici ağız başına verilen ilerleme değerini Fz ve kesici ağız sayısını Z kullanarak ilerleme hızı saptanır.

Saptanan değerlerle yukarıdaki işlemin talaş kaldırma hacmi hesaplanmak isteniyorsa aşağıdaki formül kullanılmalıdır.

Vc = Kesme Hızı (m/min)


Fz = Diş başına ilerleme

(mm/kesici ağız)


Vf = İlerleme Hızı (mm/min)


D = Takım Çapı (mm)


S = Spindle Hızı (rpm)


ad = Kesme derinliği (mm)


ae = Kesme genişliği (mm)


Z = Ağız sayısı


Q = Talaş Kaldırma Hacmi (cm³/min)

 

 

 

 

 

      

 

 

 

                                        

 

 

 

                                  Takım nasıl tutulur?

Takım tutucular çok çeşitlidir. Farkların ne olduğunu kısaca anlatan tablo aşağıdadır.

Kenar kilitlemeli takım tutucu (Pens’li sistem) Bu tutucuların her ikiside HSM için uygun değildir. Çünkü düşük hassasiyet ve balansa sahiptirler.
Frezeleme aynası
Vidalı Kilitleme Bu tip takım tutucular daha iyi hassasiyet ve balansa sahiptirler.
Hidrolik Tutucu Bu iki tip takım tutucu da en iyi hassasiyet ve balansa sahiptirler. Derin bölge işlemede kullanılan uzun saplı takımlarla çalışmak için idealdir.
Sıcaklık kompenzasyonlu ve hassas geçmeli takım tutucu

 

Ne tür Takım kullanmamız gerekir?

Birçok kullanılabilir takım türü bulunmaktadır. Özel kaplamalılar daha uzun takım ömrü sağlarlar. Her zaman yapılacak işe uygun doğru takım malzemesi deneyip seçmek gerekir.Ne tür takımı nerede kullanmanız gerektiği hakkında rehber tablo aşağıdadır.

H.S.S High Speed Steel 30 HRC
CARBIDE Micro Grain Carbide 40 HRC
TIN Kaplamalı Titanium Nitride 40 HRC
TICN Kaplamalı Titanium Carbon Nitride 45 HRC
TIALN Kaplamalı Titanium Aluminium Nitride 55+ HRC

Eğer TIALN kaplamalı kesicileri kullanmaya karar verdiyseniz, aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Malzeme Sertliği Max. Talaş kaldırma hacmi
30 – 45 HRC (ae) Takım çapının 50%’si

(ad) Takım çapının 10%’u

45 -55 HRC (ae) Takım çapının 45%’i

(ad) Takım çapının 6%’sı

55 – 60 HRC (ae) Takım çapının 40%’ı

 

 
  Takım Yolu yaratırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Yüksek hızlı işlemede yüksek ilerleme hızını korumaya çalışırken takımın zarar görmesini engellemek için talaş kaldırma hacminin sabit tutulması çok önemlidir. Takımın merkezinde kesme olayı gerçekleşmediğinden dalma girişlerden devamlı uzak durmak gerekir. Takım malzemeye girerken daima rampa kullanmak gerekir. Yönde ani değişikliklere izin vermediği için mümkün olduğu kadar dairesel rampa yapılmalıdır.

Kesme yaparken mümkün olduğu kadar takımın kenarını kullanın. Daha düşük yanadımlar takımın malzemeye olan sürtünmesini azaltır. Daha az sürtünme daha az ısı demek olduğundan kesilen malzeme sertleşemeyeceği için takım daha çok dayanacaktır.Geleneksel kesme metodu: Geniş yanadım, takımın daha fazla talaşa girmesi, takım üzerinde daha fazla sürtünme, işin daha fazla ısınması.

Yüksek hızlı işleme metodu: daha küçük yanadımlar, daha az sürtünme ve daha az ısınma.

Hangi stratejiyi kullanmamız gerekir.

Geleneksel İşleme metotları:

Klasik işleme metotlarında sık sık kullanılan ZX veya ZY hareketlerinden oluşan kesme yöntemi yukarı tırmanma ve/veya aşağı inme esnasında dengesiz kesme yükleri oluşturduğundan hem daha yavaş hızda kesmeye neden olup, kesme zamanını uzatmakta ve kötü yüzey kalitesine neden olmaktadır.

  Yüksek Hızlı İşleme metotları:

Yüksek hızlı işlemede kullanılan Sabit talaş kaldırma oranı daha uzun takım ömürleri, daha iyi yüzey kalitesi, yükseltilmiş kesme hızı ve düşürülmüş çalışma zamanı sağlar. Kesici takım her zaman ‘Climb’ yönünde işleme yapmalıdır.

 

 

Sonuçlar kötü ise neleri gözden geçirmeli?

  • Takım tutucu ve takım G3 toleransı içerisinde balans edilmeli                     ·         Takımın Run Out’u 0.015 mm’nin  içerisinde olmalıdır.                            ·         En uzun takım boyu 4xÇap’tan az olmalı.                                                  ·         Doğru hız ve ilerlemeler kullanılmalı. (Not: Herhangi bir takım katalogunda     belirtilen kesme değerleri doğal olarak yeni takım için geçerlidir. Aşınma söz konusu olduğunda ilerleme değerleri azaltılmalıdır.)

Run Out nedir?

Run Out, Spindle’ın merkez çizgisi ile takımın merkez çizgisi arasındaki eksantrikliğin ölçüsüdür. Yüksek hızlarda Run-Out değerleri klasik işlemedeki hassasiyetten uzaklaştırır.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »