VRF SİSTEMLERDE ARIZA ve SERVİS Leave a comment

VRF SİSTEMLERDE ARIZA ve SERVİS

Aşağıdaki durumlardan her hangi birisi oluşursa klimanın ana güç beslemesini kesin ve hemen yetkili servisi arayın.

1-Güç beslemesini kapattıktan 2-3 dakika sonra tekrar açtığınızda çalışma lambası kısa aralıklarla (5 Hz) yanıp sönüyorsa,
2-Anahtarlar işlevlerini yerine getirmiyorsa,
3-Ana güç sigortası sık sık artıyorsa ya da devre kesici aktif hale geliyorsa,
4-Klimanın içine yabancı bir madde ya da su girerse,
5-Normal olmayan her hangi bir durum gözlenirse.

SERVİSE BAŞVURMADAN ÖNCE ARIZA ÖN KONTROLLERİ

Hemen çalışmıyor

Cihaz kapatıldıktan hemen sonra yeniden çalıştırılırsa kompresör, sigortanın atmasına engel olmak için 3-5 dakika çalışmaz. Normal.
Fiş çekildikten sonra yeniden takıldığında, koruma devresi üç dakikalığına devreye girecek ve cihazın bu süre içinde çalışmasına engel olur. Normal.

Kokular

İç üniteden kokular gelebilir. Bu, odadaki kokuların (mobilya, tütün kokuları gibi) cihazın içine girmesinden kaynaklanır. Odadaki kokuları engelleyiniz, filtreyi temizleyin.

Koku geçmiyorsa Yetkili Servise danışın!

BAZI TiPiK HATA ve ARIZALAR

1-Piller uzaktan kumandaya takıldıktan sonra ekran ışığı yanmıyorsa,Piller bitmiştir ya da yanlış takılmıştır; pilleri değiştirin ya da doğru takın.

2– Açma düğmesine bastığınızda cihaz çalışmıyorsa,Ana şalter kapalıdır, açınız. Uzaktan kumandanın pilleri bitmiştir, değiştiriniz.

3-Kapama düğmesine bastığınızda cihaz kapanmıyorsa,Uzaktan kumanda cihaz alıcısına doğru yönlendirilmemiştir, uzaktan kumandayı kapatıp doğru yöne çevirip yeniden
açınız.

4-Herhangi bir düğmeye bastýığınızda, uzaktan kumandanın ekranında fonksiyonun sembolü görülüyor ve işlev çalışmıyorsa,cihaz ile uzaktan kumanda arasında engeller vardır, aradaki engelleri kaldırıp yeniden sinyal gönderiniz. Uzaktan kumanda veya cihaz doğrudan güneş ışığı altındadır, güneşi engelleyiniz. Sinyaller yoğun elektromanyetik alan
altında kaldığı için engellenmektedir. Bilgisayar ya da elektrikli ev aletleri cihaz yakınında çalışıyorsa uzaklaştırınız.

5-Klima yeterli soğutma ya da ısıtma yapmıyorsa,hava akımı serbest şekilde sağlanamıyor kirli filtre hava sirkülasyonunu engelliyor kapı ve/veya pencereler açıktır. Fan hızı düşük konuma ayarlanmıştır. Hava akımı doğru yönde değildir. Seçilen ısı derecesi doğru değildir.

Bu kontrolleri yaptıktan sonra klimanız hala çalışmıyorsa lütfen  YETKİLİ SERVİSİ  arayın.

Doğrulama ve Kontrol

Klimada bir sorun oluştuğu zaman, uzaktan kumandanın çalışma sırasında yalnız kontrol kodu görüntülenir. Eğer ekranda görüntü kaybolursa, klimayı doğrulamak için “ hatanın geçmişinin doğrulanması ” bölümüne göre çalıştırın.

Hatanın Geçmişinin Doğrulanması

Klimada bir sorun oluştuğu zaman, hata geçmişi aşağıdaki işlem sırası ile doğrulanabilir (Hata geçmişi hafızada 4 sorunu saklar). Geçmiş çalışma ve durma konumlarının her ikisinden doğrulanabilir.

Hatanın Geçmişinin Doğrulanması

1.Yukarıdaki işlemlere göre hataları kontrol edin.
2. Klimanın bakımı ya da onarımı yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.
3. Servis kodları ile ilgili daha detaylı bilgi Servis Kılavuzu’nda verilmiştir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »