vrf

VRF sistemlerin doğru ve verimli kullanılması Leave a comment

DOĞRU VE VERİMLİ KULLANIMI İÇİN

Klimadan çıkan soğuk hava akımının önünde uzun süre kalmayın. Uzun süre doğrudan soğuk hava akımına maruz kalmak sağlığınıza  zarar verebilir. Yatmadan önce ve çocukların, yaşlıların ya da hastaların kaldığı odalarda özellikle dikkatli olunuz.

Hayvan ya da bitkileri doğrudan hava akımının karşısında uzun süre doğrudan sıcak yada soğuk hava olayına maruz kalmak bitki ve hayvanlara zarar verebilir.

Isıtma konusunda klimalarla birlikte sıvı katı yada gaz yakıt yakan bir başka ısıtma cihazı kullanılıyorsa yeterli havalandırma sağlamak için odayı arada bir havalandırın. Yetersiz havalandırma oksijen ve yetersizliğine  yol açabilir.Bu nedenle klimanızı hava filtresiz çalıştırmayın.Aksi halde cihazın iç kısımlarında da kir ve toz birikir, klima arızalanabilir.

İç üniteyi ve uzaktan kumandasını televizyon ve radyolardan en az bir metre uzağa yerleştirin. Sinyal radyasyonu sistemi olumsuz etkileyip arızaya neden olabilir.

Dış ünitenin hava çıkış ve hava giriş panjurlarının önünü kapatmayın.Bu noktalarda hava akımının engellenmesi cihazın verimini düşürür,arızaya neden olabilir.

Cihazınızın yakınında bir ısı kaynağı olmamalıdır.Klimanızın yakınına ısıtıcı aygıt koymayınız.Aşırı sıcak dip muhafazaya zarar verebilir.

Klimanın bulunduğu ortamda kapı ve pencereleri sadece gerekli olduğu zamanlarda açın.Odalara  girerken kapıları uzun süreli açık bırakmayın.Klimanızın verimini düşürecektir.

Soğutma konumunda çalışırken klimanıza  doğrudan güneş ışığı gelmesini perde ve panjur kullanarak engelleyin.

Klimanızın yakınında  buhar çıkaran cihazlar  bulunmamalıdır.Soğutma esnasında  iç ortamında su damlacıkları yaratabilir.

İç ünitenin hava çıkış ve hava giriş panjurlarının önünü kapatmayın. Bu noktalarda hava akımının engellenmesi cihazın verimini düşürür, arızaya ve zarara neden olabilir.

Klimanızı uygun iç ortam sıcaklığına ayarlayın.Hava akım yönünü doğru ayarlayarak odanızın her tarafına aynı hava doğrulmasını sağlayın.

Bakım koşullarına uygun olarak hava filtresinin temiz olmasını sağlayın.

Özel korunması gereken eşyalar reçel vb. gibi yiyecekler hassas cihazlar sanat eserleri için kullanmayınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »