Responsive Web Tasarım

Responsive web tasarım kavramı, aslında normal bilinen hali ile mobile uyumlu web tasarımı anlamına gelir. Bildiğimiz üzere web teknolojileri artık geldiği nokta itibari ile bundan 10 yıl öncesini tamamı ile unutturmuş durumda. İşlevsel, görsel ve mantık anlamında 10 yıl öncesine nazaran %500 fark ile web siteleri hazırlıyor ve bu web siteleri sayesinde Türkiye’de ki piyasayı da en iyi şekilde kullanabilme imkanı da buluyoruz. Web teknolojilerinden ziyade zaman içerisinde mobil uygulamalı teknolojiler de ortaya çıktı ve artık web anlamında da yepyeni bir sektör oluştu.

Responsive kavramı, mobil teknolojilerin ortaya çıkması ile birlikte web teknolojileri adına bulunmuş bir terimdir. Artık web sitelerini yaparken mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde açılacak şekilde yapmak gerekiyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de kuşkusuz ki insanların artık bilgisayara bağımlı kalmadan mobil cihazlar sayesinde de internete bağlanarak web sitelerini gezebilmeleridir. Kısaca söylemek gerekirse artık web sitelerini bilgisayarda düzgün görünsün amacı ile değil, sizler için tüm ziyaretçilerin tüm cihazlardan sorunsuz bir şekilde gireceği şekilde ayarlıyoruz.

RESPONSİVE WEB TASARIM NE DEMEKTİR?

Responsive, Türkça karşılığı olarak DUYARLI anlamına gelir. Kısacası kelime anlamı olarak Duyarlı Web Tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Peki neye duyarlı? Tabi ki tüm mobil ve bilgisayar teknolojilerini içeren ve kullanan ürünlere karşı duyarlı bir web sitesi. Artık web sitelerinizi o kadar kaliteli bir kodlama biçimi ile hazırlıyoruz ki akıllı web siteleriniz oluyor. Akıllı web sitesi nedir?

Web siteniz kendisini hangi cihaz olursa olsun ekranına göre boyutlandırarak en uygun diziliş şeklini alıyor ve yansıyor. İçerik yönetim sistemlerinde genellikle mobil uyumlu olabilmek için eklentiler var fakat o temadan bağımsız otomatik bir sade tema ile siteyi mobil hale getiriyor ve dolayısı ile hiçbir anlamı olmuyor. Ancak Responsive web tasarım kapsamında yaptığımız çalışmalarda doğrudan kodlarınız ile çalışarak web sitenizin en akıllı şekilde davranmasını sağlıyoruz. Ekran boyutu her ne olursa olsun web siteleriniz kendini ayarlıyor ve normal görünümünde en düzenli şekli alıyor.

Responsive Web Tasarım

Temanızda, görsellerinizde, içeriklerinizde ya da aklınıza gelebilecek tüm diğer unsurlarda herhangi bir farklılık olmaksızın cihazlar adına en uygun hale gelerek yayın yapıyor.

RESPONSİVE WEB TASARIM AVANTAJLARI

Responsive web tasarım, web sitelerinin tüm farklı cihaz ve ekranlarda orijinal haliyle görüntülenebilmesi ve işlem yapılabilmesi için düzenleyen bir tasarım ve kodlama tekniğidir. Bir diğer deyişle responsive web sitesi tasarımı, bir web sitenin farklı ekranlarda, içeriğin kaydırılıp hizalanarak, şekil değiştirerek uyum göstermesini sağlar.

Her şey olduğu gibi, en orijinal haliyle güzeldir. Günümüzde çoğu firma; web sitelerini akıllı telefonlar, iPad’ler, iPhone’ lar, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi cihazların tümü için rahat görüntülenebilir ve kolayca işlem yapılabilir hale getirmektedir.

Web sitenizin responsive bir tasarıma sahip olması ve farklı cihazlarda orijinal haliyle, rahat okunabilir ve kolayca işlem yapılabilir olmasının firmanız için bir çok faydası vardır. Bunların en önemlilerini aşağıda açıkladık:

1. KULLANILABİLİRLİK

Responsive web tasarımın en önemli yararı web sitenizi farklı ekranlara uyum sağlayacak derecede esnek hale getirmesidir. Web siteniz, mobil, dizüstü ve masaüstü cihazlarda rahatlıkla gezilebilir. Web sitesi böylece ekranın büyüklüğüne göre içeriği kaydırır, görüntüleri yeniden boyutlandırır ve yazıların boyutlarını kullanıcılara kaliteli bir deneyimsunmak için ayarlar.

Responsive web tasarım ile kullanıcı, web sitenize hangi cihazdan giriyor olursa olsun, rahat bir şekilde gezinir ve yazıları okumakta zorlanmaz.

2. KOLAY BAKIM

Web sitenizin masaüstü, mobil, tablet vb. farklı sürümlerini oluşturursanız; bir değişiklik yapmanız gerektiğinde bütün bu sürümleri ayrı ayrı güncellemeniz gerekir. Hatta bu işleme ayıracağınız zaman ile yeni bir web sayfası oluşturmanız mümkündür. Özellikle hızlı iletişim çağında bu tarz konularda zaman kayıpları ve birkaç konuda ayrı ayrı çalışmanız firmanıza ve ekibinize maddi ve manevi açıdan yük olabilir.

Diğer taraftan, bir responsive web tasarımın bakımı çok daha basittir. Çünkü ortada farklı cihazlarda açılabilen sadece tek bir site vardır. Güncellenmesi gerektiğinde, web sitesi yöneticileri sadece bir adet kontrol paneli üzerinde çalışacaktır. Ayrıca elinizde yönetmek için sadece bir içerik dizisi olmakla birlikte bu durum zaman ve bütçe tasarrufu sağlar.

3. ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Responsive web tasarımı gün geçtikçe web sitelerin için olmazsa olmaz bir yöntem haline geliyor. Birçok farklı site içindeki bağlantıların optimize edilmesi yerine responsive tasarım ile düzenlenmiş olan web sitenin içeriğini optimize etmek çok daha etkili bir yöntemdir.

Responsive tasarımlarda URL yapısı aynı kalacağından dolayı, Google arama sonuçlarında yer almak web siteniz için daha da kolaylaşır. Google sonuçlarında daha fazla görünürlük sayesinde, dolaylı olarak reklam giderlerinize de faydalı olur.

4. SATIŞLARI ARTIRMAK

Kullanıcı tercih ettiği cihaz üzerinden web sitenize girdiğinde hatalar ile karşılaşıyor ve rahat bir şekilde gezinemiyor, işlem yapamıyorsa; potansiyel müşterilerinizi kaybettiğinizden emin olabilirsiniz. Kullanıcı herhangi bir cihazdan web sitenize rahatlıkla ulaşabiliyorsa, rakip markaya geçiş yapması pek mümkün değildir. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi, satışın artması vedaha iyi dönüşüm oranı anlamına gelir.

5. DÜŞÜK MALİYET

Responsive web tasarımda, tüm cihazlarda kullanılabilen tek bir web sitesi olduğu için, siteyi yönetmek ve güncellemek dahadüşük maliyetli olacaktır. Web sitesi yaptırmak istediğinizde, birden çok versiyonun tasarım, geliştirme ve diğer maliyetlerinden kurtularak tek bir web sitesi için tasarım ve hosting ücreti ödersiniz.

6. SOSYAL PAYLAŞIMLAR

Responsive web tasarımda site sahipleri, sosyal paylaşımlar üzerinden oluşacak bağlantıları tek bir URL’de toplayabilir. Bunun anlamı aynı konunun farklı sitelerden farklı URL’lerle paylaşılması yerine tek bir siteden tek bir URL ile paylaşım ve bunun sonucu olarak site sahibinin daha kolay bir şekilde paylaşım ve yorumlara ulaşabilmesidir. Böylece firmalar, tüketicilerin yorum ve önerilerini göz önüne alarak ürünlerini ya da web sitelerini geliştirebilirler.

7. CEZALARA KARŞI GÜVENLİK

Responsive web tasarım, siteyi Google’ın tekrarlanan içeriklerden kaynaklanan cezalarından (duplicate content penalty) korur. Birçok site sahibi için bu; sitenin tekrarlanan içeriklerinin standartları karşılamasına dikkat etmek açısından büyük bir avantajdır.

Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında, gün geçtikçe daha fazla firmanın web sitesini responsive tasarıma çevirmek istemesi şaşırtıcı değildir. Responsive web sitesi tasarımını korumak ve güncellemek kolaydır, tüm cihaz ve tarayıcılarda kullanıcı dostu bir deneyim sunar ve daha fazla yatırım getirisi sağlar.

Responsive web sitesi tasarımları, kullanılan ileri teknoloji nedeniyle yenilikçi ve tüm cihazlara uyumludur. Yüksek kalitedeki kodlama ile Html5, CSS3 ve titiz bir test sistemi içerir. Sadece tecrübeli ve güvenilir web tasarım firmaları tarafından hatasız olarak uygulanabilir. Bu nedenle tercih edeceğiniz web tasarım firmasını dikkatli seçmeniz önemlidir.

RESPONSİVE WEB TASARIMINDA KULLANILACAK SEO STRATEJİLERİ

Günümüzde akıllı telefonlara ve tabletlere olan rağbet hızla artmaktadır. Bu durum en çok kullanılan içerik yönetim ve blog sistemi olan wordpress’in responsive tasarım özelliklerinin geliştirilmesiyle sonuçlanmıştır. SEO dijital pazarlamanın temel bileşenlerinden biridir ve mobil bir web sitesinin SEO dostu olması her açıdan önemlidir.

2014’te yapılan son anketlere göre cep telefonu satışı masaüstü bilgisayar satışını geçmiştir. Buradan hareketle internet kullanımında masaüstü yerine mobil internet kullanımının artacağı tahmin edilmektedir.

Yapılan anketin sonucuna göre, kullanıcıların %67’si ürün yada hizmet almak için mobil dostu web sitelerini kullanmak istediğini söylüyor.

Arama motoru optimizasyonuna güvenen şirketler, Duyarlı web tasarım potansiyelini farkediyor ve mobil sitelere doğru akıllıca bir geçiş yapıyorlar.

Web sitesi geliştirilirken hem mobil cihazlara hem bilgisayarlara uyumlu bir tasarım mı seçilmeli yoksa mobil için ayrı bir site mi yapılmı bu konu tartışmalıdır. İş ihtiyaçlarına uygun seçeneğin hangisi olduğu birçok faktöre bağlıdır;

  • Sitenin amacı
  • Hedef kitle
  • SEO Stratejisi

Uyumlu bir web sitesi geliştirerek Mobil SEO kampanyası yürütmek için çeşitli nedenler vardır.

GOOGLE ÖNERİYOR

Google bütün sektörlerdeki pazarlamacılara mobil konfigürsayonu yapılmış web sitelerini tavsiye etmektedir. Duyarlı web sitesi demek tek bir Url, aynı html demektir. İçerikler bu sayede Google tarafından kolayca organize edilir, verimi arttırır ve sayfalarınızın kolay indekslenmesini sağlar. Google öneriyor çünkü ayrı bir web sitesi olmadan içerikler kullanıcılar tarafından daha kolay paylaşılmaktadır.

BİRÇOK CİHAZ TEK WEBSİTE

Duyarlı tasarımın ilginç yönlerinden biri de birçok ekran ve cihaz için kullanıcı dostu bir deneyim sağlamasıdır. Ziyaretçilerin web sitesine erişmek için kullandığı bütün cihazların boyutlarını tahmin etmek imkansızdır. Bu faktör göz önünde bulundurularak geliştirilmiş iyi çalışan bir web sitesi, belirli boyutlara göre geliştirilmiş mobil web sitesinden daha tutarlı ve daha iyi bir kullanıcı dostu deneyim sağlayacaktır.

YÖNETİLMESİ KOLAY

Eğer web sitenizi ve mobil sitenizi birbirinden ayırırsanız her ikisi için de ayrı SEO kampanyaları yapmak zorunda kalırsınız. Tek bir sitenin SEO kampanyalarını yürütmek birden fazla sitenin SEO’sunu yürütmekten daha kolaydır. Bu yüzden ayrı bir site yerine uyumlu bir web sitesi yapmak daha avantajlıdır.

Uyumlu bir tasarım kullanarak, kullanıcıların akıllı cihazlaran erişmek istediği bilgilere göre Mobil dostu SEO stratejileri geliştirebilir ve anahtar kelimeleri optmize edebilirsiniz.

Google e-ticaret yapacak olan şirketlere uyumlu Magento web sitesini  kullanmasını önerir çünkü bütün cihazlarda kullanıcı dostu deneyim sağlar. Böyle bir web sitesi SEO stratejilerinizi daha kolay yönetmenize yardımcı olur ve size en iyi seçenekleri sunar

 

 

 

Devis’Soft’un diğer faaliyet alanları için tıklayınız.